Kyticu využívame najčastejšie ako prejav lásky, úcty či spomienky. Zvyčajne sa pri jej výbere orientujeme len podľa jej vzhľadu, avšak špecifický odkaz kytici dokážu dodať najmä kvetiny, ktoré sú jej súčasťou. Čo vyjadrujú jednotlivé kvety a na aké príležitosti sú ideálne?

Ruža je symbolom lásky

Ak kytica od partnera obsahuje iba ruže, určite vás miluje. Ruža je totiž tradičným symbolom lásky a prostriedkom na jej vyjadrenie. Podarovať kytice z ruží by mal muž bezpodmienečne aspoň na Valentína či pri príležitosti ako výročie alebo zasnúbenie. To mu jednoducho káže nepísaný protokol. Pričom je úplne jedno, či sú ruže červené, ružové, biele alebo žlté. Červené však v sebe skrývajú aj vášeň, biele zas nežnosť.

Lásku v sebe ukrýva aj tulipán

Málokto tuší, že okrem ruží existuje ešte jedna kvetina lásky. Je ňou tulipán, ktorý sa aj v slovenských kvetinárstvach teší obrovskej obľube. Pôvodne pochádza z oblasti blízkeho východu, odkiaľ sa dostal ako dar do západnej Európy. Kytica z tulipánov sa hodí najmä v začiatkoch vzťahu, avšak aj kedykoľvek počas neho, napríklad ako darček k narodeninám, meninám či na deň žien.

Kytica prejavujúca úctu

Ak chcete podarovať kyticu ako prejav úcty, potom by mala obsahovať kvetiny ako gerbery, slnečnicu, ľaliu či frézie. Frézie sú tiež výbornou voľbou do svadobných kytíc, keďže najmä biele symbolizujú oddanosť a ohľaduplnosť. Obyčajnú kytičku z týchto kvetov môžu osviežiť aj rôzne doplnky, ktoré môžu mať často aj ďalšie využitie. Napríklad na stužku v kytici zapnúť pekné brošne, ktoré potom dáma môže nosiť ako šperk na oblečení.

Chryzantéma je smútočnou kvetinou len u nás

Tradičnou smútočnou kvetinou je chryzantéma, s ktorou sa stretnete takmer vždy, ak si necháte vyrobiť smútočné kytice. Táto symbolika chryzantémy však panuje len u nás, v Číne a Japonsku je to bežná kvetina využívaná v gratulačných kyticiach či na výzdobu priestorov.