Strach je síce prirodzená ľudská vlastnosť, ale veľakrát nám dokáže nepríjemne ovplyvniť život. Každý z nás už určite niekedy tento zväzujúci a spútavajúci pocit zažil. Pozrite sa s nami na tipy, ako so strachom účinne bojovať a ako sa mu postaviť. Uvidíte, že bez strachu bude váš život oveľa lepší.

Netvorte si negatívne scenáre v hlave

Ak sa chcete zbaviť strachu, či už je to strach zo smrti, strach z osamelosti alebo napríklad strach z toho, že nebudete príliš dobrí, tak nemyslite vždy len na to najhoršie. Nepredstavujte si dopredu, čo všetko sa môže stať a čo sa nemusí podariť. Skúste chvíľku nepremýšľať a možno vás udalosti, ktoré prídu nečakane, príjemne prekvapia.

Nerobte to, čo nechcete

V živote máte vždy voľbu a vždy si môžete vybrať, či chcete danú vec robiť alebo nie. Počúvajte nielen svoj rozum, ale aj svoje pocity. Zamyslite sa nad danou situáciou a uvedomte si, čoho presne sa bojíte. Sú to adrenalínové športy, jazda autom alebo napríklad skok padákom? A musíte túto aktivitu robiť? Ak nie, tak sa rozhodne do ničoho nenúťte. Robte naozaj len to, čo vám prináša radosť.

Prekonajte strach

Existujú však aj činnosti, ktoré musí robiť väčšinou každý z nás. Napríklad ísť do práce, občas hovoriť pred ľuďmi alebo napríklad zbaviť detskú izbu pavúka. V tom prípade skúste svoj strach prekonať. Uistite sa, že sa vám nič nemôže stať a pokojne požiadajte o pomoc aj niekoho blízkeho. Hovorte o svojom strachu a naučte sa s ním pracovať. Ak máte naozaj veľký strach z ľudí alebo v niektorých situáciách pociťujete veľmi silnú úzkosť, nebojte sa vyhľadať odborníka, ktorý vám pomôže nájsť príčinu a následne aj riešenie, ako váš strach pomaly ale isto prekonať.

Nezatajujte svoj strach

Ak máte naozaj veľký strach napríklad zo zvierat, pretože máte negatívnu skúsenosť napríklad so psami, tak o svojom strachu dajte vedieť. Je na mieste, aby vaši blízki vedeli, čoho sa bojíte. Môžete sa dopátrať prvotnej príčiny, keď tento problém vznikol, a následne sa ho pokúsiť odstrániť. Aj keď vás napríklad v detstve pohrýzol pes, tak to neznamená, že vás teraz pohryzie každý pes. Snažte sa pomalou cestou, pokojne aj s pomocou okolia, svoj strach prekonať a naučiť sa zase žiť bez strachu.

Snažte sa o pozitívny pohľad na svet

Ľahko sa to hovorí, ťažšie sa to robí. Ale skúste si na všetkom, čo sa vám spočiatku javí ako veľmi nepríjemná udalosť alebo situácia, z ktorej máte nezvládnuteľný strach, nájsť niečo, čo je pre vás príjemné. Nemáte radi cestovanie, ale dostanete sa tak na vysnívanú dovolenku? Sústreďte sa na miesto, kam idete, predstavujte si sami seba, ako ležíte na pláži a užívate si pohodu. Predstavujte si chvíľu, ktorá príde po prekonaní vášho strachu.

Nechajte strach odísť

Keď sa budete niečoho báť, budete svoj strach neustále živiť. Strach bude potom narastať a môže to byť čím ďalej horšie. Skúste svoj strach spracovať a pochopiť, alebo ho rovno nechajte odísť. Vy sami sa rozhodnite, že nad vami strach nebude mať žiadnu moc. Je len na vás, akú metódu k tomu zvolíte a ako sa svojho strachu zbavíte, dôležité je rozhodnutie niečo s tým robiť.