Najlepší kondom na trhu by mal byť vždy ten, ktorý práve používa váš partner. Alebo priamo vy. Lenže niekedy je väčší problém správny kondóm vybrať, ako ho neskôr nasadiť. Aké druhy kondómov sa bežne používajú a aké ich výhody a nevýhody?

Latexové

Najbežnejší, štandardný latexový kondóm je spoľahlivou voľbou, ktorá pomáha predchádzať tehotenstvu a pohlavne prenosným chorobám. Môže však spôsobovať svrbenie, začervenanie či tvorbu vyrážok. Dôvody? Alergia na latex, lubrikant či nadmerná suchosť. Mnohí však za najlepšie kondómy považujú práve tie najbežnejšie, latexové.

Bezlatexové

V prípade alergie na latex, ktorou trpí zhruba 4-6% populácie, je jednou z alternatív používanie bezlatexových kondómov. Tie sa najčastejšie vyrábajú z polyuretánu, ale niektoré značky používajú aj polyizoprén, nitril alebo membránu z jahňacej kože. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie však majú bezlatexové kondómy vyššiu náchylnosť k praskaniu v porovnaní s latexovými prezervatívmi. Ich efektívnosť sa pohybuje na úrovni 95%.

Z jahňacej kože

100% naturálna forma prezervatívov, ktorú v podobnom prevedení používali už ľudia v staroveku. Kondóm z jahňacej kože vďaka svojej prirodzenosti poskytuje dokonalý cit a pôžitok z pohlavného styku. Na druhej strane, póry vyskytujúce sa v koži sú dostatočne veľké, aby umožnili niektorým vírusom (herpes, HIV) preniknúť – jahňacie kondómy tak neposkytujú takú ochranu, ako napríklad práve latexové či bezlatexové prezervatívy.

Spermicídne

Obsahujú chemickú látku, ktorá ničí spermie. Látka môže byť prítomná vo viacerých formách – ako želé, pena, krém či film. Látka je zo svojej podstaty účinná na 70 – 80%, pri kombinácii s kondómom stúpa účinnosť až na 97%. Chemická látka však môžu u niektorých ľudí vyvolať podráždenie alebo alergickú reakciu, dokonca poškodiť samotný kondóm.

Ženské

Nie je o nich príliš počuť, s najväčšou pravdepodobnosťou preto, lebo sú o čosi menej účinné ako kondómy pre mužov. Typická miera zlyhania je na úrovni 20%, avšak pri nesprávnom nasadení. Ak ale viete ako nasadiť kondóm, môžete pri prevencii tehotenstva a pohlavných chorôb počítať s úspešnosťou na úrovni 95%. Odporúča sa používať ich spolu s inou formou ochrany. Krása týchto kondómov ale tkvie v tom, že ženám dávajú kontrolu nad ich vlastnou ochranou voči pohlavným chorobám. Okrem toho, prezervatív sa dá aplikovať niekoľko hodín pred sexom.