Každá spálňa by mala v sebe snúbiť maximálne pohodlie spojené s pohodovou atmosférou. Obzvlášť ženy si želajú, aby z ich spálne prúdila navyše aj romantika, ktorá dámy upokojuje, umožňuje im snívať a takisto vytvára ideálne prostredie na partnerský vzťah. Ako možno dosiahnuť romantiku v spálni?

Ak si myslíte, že romantický priestor sa výlučne spája s červenou farbou a gýčovými doplnkami so sexuálnym podtónom, potom vás vyvedieme z omylu. Pravá romantika v spálni sa zakladá na jemnosti, nežnosti a príjemných teplých materiáloch.

Farba romantickej spálne je biela

Nežnosť v spojení s maximálnou intimitou zosobňuje najjednoduchšia farba, ktorou je biela. Nepúta výraznú pozornosť, nevyvoláva negatívne pocity, ale naopak, upokojuje a vytvára pohodu. Navyše, slúži ako univerzálny podklad pre ďalšie súčasti spálne. Výborne sa kombinuje prakticky s akoukoľvek ďalšiu farbou, v prípade romantickej spálne najmä s farbou dreva a jemnými odtieňmi sivej, ružovkastej či fialovej. Vyhnúť by ste sa však mali ladeniu všetkých prvkov spálne do bielej farby, čo vzbudzuje dojem sterility. Ale naopak, využiť jemné kontrasty.

Nezabúdajte na drevo

Podstatnú úlohu na tvorbe romantiky v spálni má aj drevo. To má jedinečnú schopnosť dodávať každému priestoru pohodu a príjemne teplý nádych. Preto je v romantickej spálni neodmysliteľné. Zvoliť môžete napríklad drevenú podlahu, najlepšie v prirodzenej farbe dreva, či ako obklad steny tatranským profilom. V jeho prípade môžete opäť použiť drevo v prirodzenej farbe alebo ho natrieť spomínanou bielou farbou. Drevené steny budú totiž pôsobiť úplne iným dojmom ako tie bežné.

rom spall

Pohrajte sa s detailmi

Detaily robia často veci veľkými, a to ešte niekoľkonásobne platí pri dosahovaní romantickej atmosféry v spálni. Preto doplnkom venujte zvýšenú pozornosť. Avšak pozor, hranica medzi vkusnosťou a gýčom je pri doplnkoch veľmi úzka. Dajte si pozor, aby ste to s dekoráciami neprehnali, pretože to spálni na romantike a pohode rozhodne nepridá. V prípade doplnkov nezabúdajte na využitie textílií – mali by byť ako na oknách, tak na podlahe, inšpiráciou môže byť takisto záves sa posteli.

Využite prvky štýlov Provence a Vintage

Romantickým podtónom doslova sršia dizajnové smery Provence či Vintage. Preto skúste ich prvky aplikovať aj do vašej spálne. V nej vám k drevu a bielej farbe dokonale zapadne patina, napríklad na nočnom stolíku či dvierkach komody. K stolíku si tiež môžete umiestniť výraznú stoličku s čalúnením, ktorej dizajn je založený práve na štýle Provence. S ním takisto súvisí aj kombinácia farieb interiéru – biela, drevo a jemné pastelové odtiene.

Svetlo má obrovskú silu

Na záver nemôžeme zabudnúť na schopnosti svetla, ktoré sa v romantickej spálni dokážu uplatniť azda najvýraznejšie. V jej priestore by mal byť prítomný nielen jeden hlavný svetelný zdroj, ale aj množstvo menších, určených na podčiarknutie atmosféry. Čo je totiž romantickejšie ako trávenie chvíľ s partnerom v prostredí jemného tlmeného svetla?