Výber farieb nie je zrovna jednoduchý. Presnejšie povedané – pri pokuse o použitie farieb v domácnosti sa toho dá hodne pokaziť, hoc človek svojim konaním sledoval ten najušľachtilejší zámer. Predstavujeme vám niekoľko najbežnejších „farebných“ chýb z domácností.

Svetlo sa neberie do úvahy

Bez svetla by ani farba nebola farbou. Správne nasvietenie farby doslova rozospieva, to zlé ale na druhej strane aj z krásnej levanduľovej spraví fádnu šedú či z bielej ušmudlanú.

  • Riešenie: Pred maľovaním stien si preto otestujte vzorku zamýšľanej farby, ktorú chcete použiť, pod rôznymi svetelnými podmienkami – inak sa farba bude správať vo svetle prirodzenom, umelom, jasnom, tlmenom, za svetla cez deň, ráno alebo v noci.

Miešanie priveľkého množstva farieb naraz a v nesprávnej rovnováhe

Neexistuje žiadny oficiálny limit koľko rôznych farieb je možné použiť v jednej miestnosti, ani pravidlo „čím viac, tým lepšie“ vždy neplatí. Ak je miestnosť farebne preplnená, bude sa pred vami doslova zatvárať.

  • Riešenie: Venujte pozornosť množstvu každej farby a vyberajte podľa toho aj moderné samolepiace fólie na nábytok. Zamerajte sa na jednu alebo dve primárne farby, ktoré vhodne doplňte malým množstvom farieb sekundárnych, ktoré izbe dodajú akcent.

Vytváranie nerovnováhy

Priveľa farieb skutočne nie je dobrým riešením, spolu totiž nevytvárajú potrebnú rovnováhu. Príliš farebná domácnosť môže pôsobiť hekticky až nepríjemne.

  • Riešenie: Každá izba v domácnosti môže byť farebne odlišná, všetky spolu by však mali byť určitým spôsobom previazané. Napríklad spôsobom, že primárnu farbu z jednej izby použijete ako sekundárnu v inej izbe. Prípadne navštívte eshop Perfektnetapety.sk a skúste si z množstva štýlov vybrať príbuzné vzory či farby

Priveľká opatrnosť

Nepoužili ste farbu, ktorú ste chceli použiť, len preto, že ste sa obávali jej „divokosti“. Vždy ste snívali o modrej pohovke, ale šli ste do farebne neutrálnej, pretože takáto farba je praktickejšia. Červené kuchynské skrinky? Z ríše fantázie, nikdy ste sa pre ne neodvážili.

  • Riešenie: Kto sa bojí, nech nerieši interiérový dizajn. Áno, ak sa budete držať v úzadí, pravdepodobne sa vyhnete zlyhaniu. Ale tým najväčším zlyhaním by pokojne mohol byť nudný domov vo fádnych farbách…