Nejde vždy len o cenu alebo hodnotu vyjadrenú v peniazoch.

  1. Drahým kovom sa neplytvá. Zlatníci a šperkári si dajú na výrobe šperku naozaj záležať. Výsledný produkt musí byť kvalitný a originálny – na rozdiel od bižutérie, ktorá väčšinou len niečo napodobňuje, poprípade jej dizajn často skĺzava k očividnému gýču.
  2. Ušľachtilé kovy prežijú všetko. Nie nadarmo si ich väčšina civilizácií zvolila ako platidlo. Platí to nielen vo fyzickom zmysle (veľká odolnosť voči chemikáliám, tlaku, teplote, vlhkosti, kyseline atď.), ale aj v zmysle morálnom a kultúrnom. Práve preto sa šperky stávajú zvláštnym dedičstvom. Možno máte nejaké pekné kúsky po rodičoch alebo starkých – a jedného dňa môžete niečo podobné darovať aj svojim deťom.
  3. Kovy sú nielen odolné, ale aj veľmi tvárne. Svoj tvar udržiavajú dlhodobo. Šperky zároveň nedokáže vyrábať ktokoľvek, treba na to dlho študovať a mať zároveň veľmi pokročilé nástroje. Mince sú často zberateľským artiklom.
  4. V šperkoch je uložená hodnota. Ceny kovov na burze sa síce menia, ale netreba sa obávať, žeby v blízkej dobe stratili na hodnote. Práve v neistých časoch sa investícia do zlata alebo striebra zvažuje ako spoľahlivá úschova peňazí. Investícia sa dá kedykoľvek zmonetizovať.
  5. Zlaté či strieborné šperky nevyjdú nikdy z módy. Sú skrátka nadčasové, vzdorujú trendom ako máločo – vlastne trendy sa prispôsobujú im.
  6. Výrobky z drahých kovov sú ako učebnica histórie. Múzeá sú plné vzácnych exponátov, ktoré každý svojím spôsobom dokumentuje svoju dobu. Sú v nich vyryté dejiny – rovnako ako môže byť šperk nositeľom rodinnej histórie a pripomínať nám našich predkov. Zlaté a strieborné šperky asistujú pri významných životných míľnikoch ako sú napríklad krstiny či svadby.
  7. Je zlato zdravé? V minulosti okolo toho panovalo veľa mýtov – verilo sa, že zlato podporuje krvný obeh, reguluje telesnú teplotu, majú dobrý vplyv na pokožku či pomáha reumatikom. Veriť tomu nemusíte, pravda je, že nosenie zlata vám môže pomôcť cítiť sa viac v pohode (antistresové účinky). A najmä – zlato nie je pochybný neznámy materiál použitý v bižutérii, ktorý môže napríklad spôsobovať alergiu, prenášať baktérie alebo uvoľňovať drobučké čiastočky. Známym alergénom je napríklad nikel, ktorý sa dnes už v zliatine bieleho zlata nepoužíva.
  8. Ideálny darček. S pravým šperkom vám nehrozí, že by ste vyzerali, že vám je obdarúvaný ukradnutý. Naopak, bižutéria nemusí byť vždy vhodná – predsa len, darom chceme niečo povedať. Pravý šperk možno darovať v každom veku, od batoľata po najstaršieho človeka, sú to krásne darčeky pre dievčatá.
  9. Vzácnosť v prírode aj na trhu. V prírode sa tieto kovy nachádzajú naozaj už iba výnimočne. Nehrozí, žeby sme sa ich naučili vyrábať chemicky, alebo by sme objavili nejaký nový kontinent ako sa stalo v 16. storočí. Ak by sme všetko zlato sveta postavili na jednu kopu, bola by veľká asi ako jeden obchodný dom. ,
  10. Vzácne kovy je možné použiť vo veľkom počte rôznych zliatin. Preto máme na výber napríklad biele zlato či ružové zlato, môžeme ho používať v priemysle, alebo v umeleckom svete.